Kikowski Architekci

Siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach

Wyróżnienie honorowe w konkursie ogólnopolskim

Lokalizacja: Siedlce, ul. Kazimierzowska 31 a
Autorzy: Andrzej Kikowski, Szymon Kalata, Eliza Kalata, Miłosz Wiesiołek, Jan Chwedczuk, Agnieszka Jóźwiak
Powierzchnia użytkowa: 6200 m2
Projekt: 2011
Realizacja: projekt konkursowy

siedlce-1
W dobie kiedy jesteśmy nieustannie bombardowani dźwiękami i obrazami, architektura powinna być miejscem gdzie mogą odpocząć nasze oczy, stać się symbolem kontemplacji i pochwałą ciszy.” V. Lampugnani.

Punktem wyjściowym do opracowania koncepcji budynku Sądu Rejonowego w Siedlcach była analiza lokalizacji i funkcji budynku oraz możliwość wyprowadzenia nowej jakości przestrzennej jako wypadkowej tych dwóch czynników.
Nowy budynek Sądu Rejonowego w Siedlcach ma powstać na działce znajdującej się na obrzeżu miasta, na granicy stref o bardzo różnych strukturach urbanistycznych (osiedle domów jednorodzinnych i strefa przeznaczona pod usługi o charakterze publicznym). Podstawową decyzją projektową stało się rozplanowanie budynku na planie kwadratu – prostej figury geometrycznej, która ma w jednoznaczny sposób uporządkować otoczenie istniejące i planowane.
Uporządkowanie przestrzeni ma polegać na jednoznacznym zdefiniowaniu i zakomponowaniu podstawowych elementów urbanistycznych i architektonicznych – plac, portyk, fasada – w odniesieniu do architektury klasycznej, przypisywanej obiektom o dużej randze funkcjonalnej i znaczeniowej.

siedlce-2
Budynek sądu ma formę dwukondygnacyjnej, regularnej bryły z wewnętrznymi otwartymi atriami. Teren wokół budynku został podniesiony do poziomu istniejących chodników a parter budynku wyniesiony o 90 cm powyżej tego poziomu. Dzięki temu budynek został częściowo podpiwniczony przy zachowaniu minimalnej głębokości posadowienia.
Konstrukcja budynku, podziały elewacji, podziały pomieszczeń i układ komunikacyjny zostały zakomponowane na bazie jednego podstawowego modułu – co daje regularność i czytelność zarówno formy architektonicznej jak i układu funkcjonalnego.
Forma budynku bazuje na klasycznych elementach kompozycji architektonicznej. Cokół, kolumny, gzyms zostały zaprojektowane z celowym uproszczeniem, aby swoją regularnością i prostotą wprowadzić atmosferę powagi, skupienia i uspokojenia.
Fasada została zaprojektowana przy użyciu bardzo prostych materiałów – betonu i szkła. Powtarzalność i regularność elementów architektonicznych pozwala na zastosowanie prefabrykowanych elementów fasady.
Przeszklenia schodzą do poziomu terenu co pozwala na doświetlenie kondygnacji podziemnej.

siedlce-3
Dwupoziomowy hol główny dostępny bezpośrednio z placu stanowi centralną przestrzeń budynku. Znajduje się w nim strefa kontroli bagażu i osób oraz punkt informacyjny. Wokół holu zostały zgrupowane na dwóch poziomach sale rozpraw, dostępne z poziomu parteru lub z galerii. Dostęp do galerii zapewniają centralne schody.
Hol główny, jako przestrzeń reprezentacyjna budynku, silnie powiązana z przestrzenią zewnętrzną, zostanie wykończony materiałami odpowiadającymi oprawie architektonicznej budynku: ściany z betonu architektonicznego, posadzka z betonu zabezpieczonego żywicą, szklane balustrady i drzwi.

siedlce-4
Na osi holu, na piętrze, znajduje się główna sala rozpraw. Pomiędzy salami rozpraw zlokalizowano otwarte dziedzińce widoczne z holu. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp światła dziennego zarówno do holu jak i do pomieszczeń użytkowych i wytwarza rytm przestrzeni otwartych i zamkniętych czytelny w całej strukturze budynku.